Léky v kojení

Pokud již užíváte nějaká psychofarmaka (například antidepresiva) v těhotenství, je dobré konzultovat vhodnost vaší medikace s lékařem nebo lékařkou, která vám je předepisuje, s časovým předstihem od vašeho termínu porodu. Tento postup je nezbytný k tomu, abyste spolu domluvili plán léčby okolo porodu a následně během kojení. Váš ošetřující lékař nebo lékařka by vám také měl/a napsat zprávu do porodnice, kde seznámí i porodníky a gynekology s tímto plánem. Základem péče o vaši psychickou pohodu je komunikace všech zúčastněných.

Je normální, že máte obavy, jestli léky nepřecházejí do mléka a nemohou tak například ovlivnit vývoj vašeho dítěte. Ale bez konzultace s vaším ošetřujícím lékařem nedoporučujeme léky vysazovat, může se totiž stát, že se váš psychický stav po rychlém vysazení rychle zhorší.

Ano, existují léky, které by se neměly v kojení užívat, ale na druhou stranu existují i takové, jejichž užívání je dle aktuálních dat pro vaše dítě bezpečné.

Je také možné, že jste odbornou péči o duševní zdraví vyhledala poprvé až po porodu, a jednou z možností léčby, která vám mohla být doporučena, jsou i psychofarmaka, mezi která patří antidepresiva, stabilizátory nálady, antipsychotika, anxiolytika nebo i léky na spaní. Chtěla byste nadále kojit, a tak hledáte informace o bezpečnosti psychiatrických léků při kojení, což je rozhodně dobrý postup.

Na co je dobré se ptát ošetřujícího lékaře, pokud se rozhoduji, zda při kojení užívat psychofarmaka?

 • Jak samotné kojení nebo nekojení může ovlivnit moji psychiku?
 • Jaké je riziko, že se můj stav při kojení může zhoršit nebo zlepšit?
 • Jak může můj psychický stav ovlivnit samotné kojení?
 • Jsou tu nějaká rizika, kdybych se rozhodla, že nechci při kojení psychofarmaka?
 • Jaká jsou rizika spojená s užíváním daného psychofarmaka při kojení? Jak ovlivní tělesný a mentální vývoj dítěte? Mohou nějak ovlivnit samotnou tvorbu mléka?
 • Jaká jsou rizika spojená s neléčenými psychickými problémy po porodu? Jak ovlivní tělesný a mentální vývoj dítěte? Mohou nějak ovlivnit kojení a moji mateřskou roli?
 • Převažují rizika spojená s léky, nebo ta spojená s neléčenou psychickou poruchou?
 • Existují alternativy léčby pomocí psychofarmak? Jaká nesou rizika a výhody oproti lékům?

Posouzení o tom, zda jsou pro vás psychofarmaka v kojení vhodná a jaký typ, je vždy silně individuální a je nutná důkladná konzultace s odborníky.

Při rozhodování musí lékař brát v potaz například:

 • Jaké jsou vaše psychické obtíže
 • Jak vaše psychické obtíže ovlivňují vaše fungování
 • Jak jste v minulosti snášela vysazení léků
 • Jaké léky vám v minulosti pomohly
 • Jestli využíváte jiné, nelékové, formy péče – např. psychoterapii

Předtím, než se rozhodnete užívat psychofarmaka při kojení, by vám měl lékař nebo lékařka, kteří vám je předepsali, podrobně vysvětlit všechny výhody a nevýhody jejich užívání.

Autoři:

MUDr. Antonín Šebela, Ph.D.

Je důležité sdílet své poznání s dalšími maminkami. Nejste v tom samy

Příběh Paní Petry

„Chci pro své nenarozené dítě jen to nejlepší. Nechci riskovat, že kvůli medikaci, kterou beru, jakkoliv ohrozím zdravý vývoj svého miminka. To bych si nikdy neodpustila.

Pátrám po informacích. Psychiatr mi sděluje, že je v těhotenství mnou užívaná medikace bezpečná, jen existuje zvýšené riziko vrozených vývojových vad v prvním trimestru. Doma brečím, protože se bojím, že budu mít postižené dítě. Kvůli vlastnímu „pohodlí“. Léky mě ale drží nad vodou, díky nim normálně funguju. Netroufám si je vysadit. Zároveň se opravdu bojím, že se něco ve vývoji děťátka pokazí a já si to budu vyčítat nadosmrti. Psychiatr mě na příští návštěvě uklidňuje, že léky jsou v nízké kategorii nebezpečnosti, že třeba takový Paralen je pro moje miminko v tuto chvíli mnohem víc nebezpečný.

Jsem rozhodnutá nekojit. Konzultuji s psychiatrem. Ten schvaluje kojení. Sice něco málo do mléka půjde, ale zkušenosti z praxe ukazují, že na miminka rezidua z léků negativní vliv nemají. To se mi moc nelíbí. Vidím dvě možnosti – po domluvě s lékařem lék vysadit a kojit, dokud to půjde (rozuměj, dokud se nesesypu psychicky v důsledku absence léku). Nebo prostě umělé mléko už od narození. Pro jistotu. Pro mě dvě špatné možnosti, ze kterých mám vybírat. Kojit bych si přála a moc. Nechci ale, aby moje dítě dostávalo v mateřském mléce „jedy“ a „zbytečnou chemii“. Co když pak nakonec bude závislé na lécích? Konzultuji ještě s laktační poradkyní. Ta mě podporuje v kojení, zjišťuje mi maximální bezpečné dávkování psychofarmak u farmaceutky. Kojit s léky prý můžu. I když jde do mléka reziduum jednoho z léků, jednoznačně prý převažují benefity kojení. Navíc miminko bylo vystavené působení léků již v děloze (přes krev). V mléce jsou oproti tomu malé dávky. Rozhoduji se kojit své dítě, až se narodí.

Porodnice, oddělení šestinedělí. Čtyři dny v kuse mi lékaři rozmlouvají kojení dcery, protože užívám psychofarmaka. Přečetli si příbalový leták léků, kde je psáno, že se kojení nedoporučuje. Argumentuji vyjádřením psychiatra. Prý nic takového v písemné formě od něj nemají. Brečím, jsem pod tlakem, ale stále kojím. Nakonec kvůli mému kojení prý svolají konzilium. Já nebyla přizvaná. Přijde za mnou pak lékařka z psychiatrie a potvrzuje mi, že kojit mohu, i s léky. Nakonec se dozvídám od psycholožky z psychiatrie, která za mnou přijde o pár dní později, že na oddělení šestinedělí psychiatr doporučující zprávu ohledně kojení dávno zaslal, jen ji lékaři neakceptovali. Podivný systém. Už se těším z porodnice domů, kde na mě nikdo nebude vyvíjet žádné tlaky.“

Nabízíme další témata, která by vás mohla zajímat. Kam dále pokračovat?