Další duševní potíže v těhotenství

Je možné, že se kromě těch relativně častých perinatálních psychických obtíží jako je deprese nebo úzkostné poruchy, sama potýkáte s jinými stavy, jako je například bipolární afektivní porucha nebo obsedantně kompulzivní porucha. Je také možné, že znáte někoho takového ve svém okolí.

Bipolární afektivní porucha

Bipolární porucha, kterou můžete znát i pod zastaralým názvem maniodepresivní porucha, se projevuje střídáním epizod mánie, deprese a období normální nálady. Jedná se o celoživotní onemocnění s velmi různorodým průběhem.

Pokud máte bipolární poruchu a plánujete těhotenství nebo jste již těhotná, je velmi důležité informovat svého ošetřujícího lékaře či lékařku a také o tom mluvit se svým gynekologem. Jedině tak pak můžete mít veškerou podporu, kterou v těhotenství a při porodu potřebujete.

Hodně žen, které mají bipolární poruchu, mají bezproblémové těhotenství a zdravé děti, ale je nutno pamatovat na to, že hlavně po porodu existují určitá rizika.

Pokud máte bipolární poruchu, je u vás vyšší riziko, že:

  • Se u vás po porodu rozvine poporodní psychóza
  • Po porodu se u vás rozvine poporodní deprese
  • Pokud náhle vysadíte v těhotenství léky, které vás stabilizovaly, může dojít ke zhoršení vašeho stavu

Jak je častá bipolární porucha

Přibližně u jednoho ze sta lidí (muži i ženy) se během života objeví bipolární porucha.

Až u 60 % žen s bipolární poruchou se po porodu může rozvinout poporodní psychóza, pokud nejsou léčeny. Jedná se o závažný stav, kterému je lepší předcházet.

Těhotenství s bipolární poruchou

Pokud plánujete otěhotnět, je nejlepší mluvit se svým psychiatrem nebo psychiatričkou ještě před početím, abyste mohli nastavit léky tak, aby vám pomáhaly a byly bezpečné pro dítě. Těhotenství může být i neplánované, v tom případě však kontaktujte svého ošetřující lékaře co nejdříve, abyste mohli případně upravit léky. Nevysazujte medikaci bez toho, abyste to konzultovala se svým ošetřujícím lékařem.

Plánování těhotenství se svým ošetřujícím lékařem před tím, než se budete pokoušet o miminko, vám pomůže nabýt jistotu, že:

  • Užíváte léky, které jsou nejlepší pro vás a jsou bezpečné pro vaše dítě
  • Váš stav je stabilní
  • Poznáte i malé varovné signály toho, že se váš stav mění.
  • I váš partner je obeznámen se specifikou bipolární poruchy během těhotenství a po porodu

Takováto příprava a pravidelné kontroly během těhotenství a hlavně po porodu snižují riziko, že se váš stav po porodu zhorší.

Obsedantně kompulzivní porucha

Pokud máte obsedantně kompulzivní poruchu (OCD), objevují se u vás vtíravé myšlenky a kompulzivní chování. Vtíravé, obsesivní myšlenky jsou nechtěné, nepříjemné a rozrušující myšlenkové obrazy, které se derou pořád dokola do mysli. Tyto myšleny mohou vyvolávat úzkost.

Kompulzivní chování a jednání pomáhá krátkodobě snižovat úzkost a zahánět vtíravé myšlenky. Ale pomůže jen na chvíli a může zabírat velkou část dne. Nejčastěji se jedná o mytí, kontrolování nebo počítání věcí.

Perinatální OCD

Pokud se u vás během těhotenství nebo po porodu objeví obsese a kompulze, mluvíme o perinatálním OCD. Vtíravé myšlenky se často točí kolem dítěte, ale nemusí tomu tak být vždy.

Těhotenství i následná péče o dítě může přinášet nové stresové podněty do vašeho života. Je v pořádku mít určité obavy o dítě a starosti, aby se mu dobře dařilo. Také je normální dítě chránit a nevystavovat ho rizikům, případně tyto rizika minimalizovat – např. občas kontrolovat jak spí, upravit jídelníček v těhotenství nebo sterilizovat dudlíky.

Pokud vás však většinu dne otravují vtíravé myšlenky, že se něco může dítěti stát, nebo strávíte většinu dne nefunkčními kontrolami nebo nadměrným úklidem či dezinfekcí, může se u vás jednat o perinatální OCD.

Příklady:

  • Můžete mít vtíravé myšlenky, že vašemu dítěti ublíží bakterie nebo infekce, a pak strávíte spoustu času sterilizováním a dezinfikováním vašeho bytu a věcí, i těch, které jste už opakovaně uklízela
  • Můžete mít vtíravé myšlenky, že dítěti nějak omylem ublížíte, a pak strávíte většinu času kontrolou dítěte nebo se vyhýbáte času, kdy jste s ním sama.

Pokud se vám vracejí myšlenky, že dítěti nějak ublížíte, tak nebojte, víme, že ženy s perinatálním OCD dětem neublíží, jedná se o znepokojující vtíravou myšlenku.

Jak je perinatální OCD časté?

Během těhotenství se OCD objeví zhruba u jedné ze sta žen, což odpovídá i jiným obdobím života ženy. Po porodu se může vyvinout častěji, přibližně u 2-3 žen ze sta.

Co způsobuje OCD?

Přesné důvody vzniku OCD nejsou jasné, ale perinatální OCD se u vás může častěji vyvinout, pokud:

  • Někdo ve vaší rodině má OCD
  • S obsesemi a kompulzemi jste se setkala již před těhotenstvím
  • Zažíváte hodně stresu
  • Jste velmi organizovaná až perfekcionistická

Léčba OCD

Léčba OCD se zpravidla skládá z kombinace technik, které můžete provádět sama, psychoterapie a případně farmakologické léčby. Přístup ke klientovi je vždy zcela individuální. Co vyhovuje a pomůže jedné ženě, nemusí vyhovovat a pomoct druhé. Nebojte se daného odborníka na cokoliv ptát a vyslovit jakékoliv své obavy či znepokojení. Pro jaký typ léčby OCD se rozhodnete, bude vždy vaše rozhodnutí. Odborník vám postup může doporučit, vysvětlí jeho principy, výhody a případná rizika a zodpoví všechny vaše otázky.

U užívání psychofarmak v těhotenství si můžete přečíst zde

U užívání psychofarmak při kojení si můžete přečíst více zde.

Jak můžete s OCD už nyní bojovat?

  • Promluvte si s někým, komu důvěřujete, o svých pocitech, např. s partnerem, rodinným příslušníkem, blízkým kamarádem
  • Identifikujte, jaké situace vám působí největší stres, a zkuste je co nejvíc minimalizovat. I když to ne vždy lze a někdy je to velmi těžké
  • Zařaďte do každého dne pravidelný pohyb o mírné zátěži, např. procházky nebo plavání, a pobyt na čerstvém vzduchu
  • Vyzkoušejte jógu, techniky mindfulness, meditaci a relaxační cvičení
  • Jezte pravidelně a zdravě
  • Vyhněte se alkoholu, cigaretám. Mohou špatné pocity ještě zhoršit a ublížit vašemu děťátku
  • Co nejvíc omezte množství kofeinu. Můžete po něm být ještě úzkostnější a také může působit na miminko skrze mateřské mléko
  • Další informace, jak o sebe pečovat, naleznete na webu Opatruj.se
  • Zkuste pracovat s naší aplikací Kogito

Autoři:

MUDr. Antonín Šebela, Ph.D.

Je důležité sdílet své poznání s dalšími maminkami. Nejste v tom samy

Příběh anonymní maminky

„Popisy poporodní deprese na mě docela seděly, ale zase ne úplně, taky jsem si uvědomovala, že mám už z dřívějška obsedantně kompulzivní poruchu, ale spíš jen přehnaný kontrolování, jestli jsem pořádně zavřela dveře nebo vypla vařič, neuvědomovala jsem si, že přehnaný strach ze špíny a drhnutí různých skvrn funguje stejně.

Byly dny, kdy jsem se bála cokoliv udělat nebo to musela opakovat, aby se někomu něco nestalo. Furt dokola si mýt ruce, natáčet vodu do skleničky, když se chci napít, přepisovat slova, který napíšu, zhasínat a rozsvícet a plno dalších každodenních věcí. A k tomu furt ten strach, že venku do něčeho hnusnýho šlápnu, na něco šáhnu nebo na mě šáhne někdo cizí.“

Přečíst celý příběh

Nabízíme další témata, která by vás mohla zajímat. Kam dále pokračovat?